Haber

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Lozan Antlaşması’yla elde ettiğimiz hakları kararlılıkla savunurken, ülkemizin kazanımlarını yeni hamlelerle pekiştireceğiz

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Bölgemizde barış, istikrar ve güvenliğin tesisi için sahada ve masada güçlü Türkiye hedefiyle çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Lozan Antlaşması ile elde ettiğimiz hakları kararlılıkla savunurken, ülkemizin kazanımlarını yeni hamlelerle pekiştireceğiz.” sözünü kullandı.

Erdoğan, Lozan Barış Antlaşması’nın imzalanmasının 100. yıl dönümü dolayısıyla bir mesaj yayınladı.

Tarihin dönüm noktalarından birini teşkil eden Lozan Barış Antlaşması’nın bugünün 100. yıl dönümü olduğunu hatırlatan Erdoğan, aziz milletin tam bağımsızlık iradesinin Lozan Barış Antlaşması’nın müzakere ve imza sürecinde çok güçlü bir şekilde kendini gösterdiğini ifade etti.

İstiklal Harbi’ni tüm eksikliklere ve imkansızlıklara rağmen zafere ulaştıran bu iradenin hala yol gösterdiğine, yolu aydınlattığına ve zorluklar karşısında sebat gösterdiğine işaret eden Erdoğan, yüzyılın felaketi olan 6 Şubat depreminden sonra devlet ve milletin gösterdiği dayanışmanın bunun en son ve somut örneği olduğunu vurguladı.

28 Mayıs gecesi prestijle inşa etmeye başladıkları Türkiye Yüzyılı vizyonunun en değerli güç ve ilham kaynağı olduğunun altını çizen Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları kaydetti:

“Binlerce yıllık büyük geçmişinde nice taarruzları püskürtmüş, nice güçlükleri yenmiş, nice ihanetleri yenmiş bir milletin mensupları olarak inşallah Türk Yüzyılını birlikte gerçeğe dönüştüreceğiz. Sahada ve masada güçlü bir Türkiye hedefiyle bölgemizde barış, istikrar ve güvenliğin tesisi için çalışmalarımıza devam edeceğiz. Lozan Antlaşması’yla kazandığımız hakları Lozan Antlaşması’nın 100. yılında kararlılıkla savunacağız.” siperlerde, bağımsızlığımız ve istikbalimiz için canlarını feda eden tüm şehitlerimizi rahmetle anıyoruz. Gazi olarak onurlandırılan kahramanları saygıyla anıyor, Rabbimden Türkiye’nin her daim yanında olmasını diliyorum.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu